Alumīnijs. Materiāla īpašības un kopšanas ieteikumi.

Alumīnijs ir vieglmetāls, kura dabīgā krāsa ir sudrabbalta. Rokturu industrijā izmantotais alumīnija sakausējums pēc mehāniskās apstrādes saņem īpašu virsmas aizsardzību anodēšanas procesā, kas tā virsmu pārvērš noteikta biezuma alumīnija oksīda kārtā. Izveidoto oksīda kārtu tālākā apstrādes procesā iespējams tonēt dažādos toņos.

Pamatā alumīnija tonēšanai rokturu industrijā tiek izmantotas 2 metodes:
1. Virsmas un oksīda kārtas vidējā slāņa tonēšana jeb absorbcijas metode. Šajā procesā alumīnijs vispirms tiek anodēts sudrabbaltā tonī, tad ķīmiski iekrāsots, iegremdējot organiskos un neorganiskos krāsu šķīdumos. Krāsas noturības koeficients 6 - 7.
2. Oksīda kārtas poru tonēšana jeb divpakāpju tonēšanas metode. Elektrolīzes procesā, izmantojot maiņstrāvu, sudrabbaltajā oksīda kārtā tiek interpolētas metāla daļiņas. Krāsas noturības koeficients 7 - 8.
Pēc tonēšanas virsma tiek blīvēta, kā rezultātā tiek panākta nepieciešamā pretkorozijas noturība un krāsas noturība pret gaismu un laika apstākļu ietekmi.

Īpašu anodēšanas metodi kopš 2017. gada pielieto vācu rokturu ražotājs FSB: graudaini matētā, samtainā, strūkloti anodētā alumīnija virsma ir blīvāka par tradicionāli anodēto alumīniju un noturīgāka pret sitieniem un skrāpējumiem. Līdz ar to noturīgāks ir arī šajā metodē apstrādāto alumīnija detaļu krāsas pārklājums. Jaunā virsma izceļas ne tikai ar noturību pret fizisku iedarbību, bet arī ar neparastu, matētu spīdumu un izcilām haptiskajām īpašībām.


Kopšana un izvēles ieteikumi

Alumīnijam pamatā speciāla kopšana nav nepieciešama, to sargā dabīgā vai mākslīgi radītā oksīda kārta. Putekļu un traipu tīrīšanai ieteicams izmantot ūdeni un mīkstu drāniņu.

Taču alumīnijs ir materiāls ar samērā zemu materiāla noturību un ikdienas lietošanā alumīnija virsmas var tik noskrāpētas vai bojātas ar cietāku materiālu priekšmetiem, piem. gredzeniem, atslēgām. Šīs skrambas un skrāpējumi, protams, bojā alumīnija virsmas estētisko skatu, taču nekādā ziņā neiespaido elementa funkcionalitāti. Pastāv pat uzskats, ka dizaina priekšmeti, t.sk. rokturi, ar neslēptām pagātnes lietojuma pēdām ir īpaši godājami un vērtīgi.



Anodētā alumīnija krāsas un toņi

Alumīnija dabīgais tonis ir dabīgā sudraba tonis (F1). Šo toni iesakām klientiem, kas novērtē lietu un materiālu dabīgo izcelsmi un tai atbisltošu pielietojumu. Dabīgā toņa priekšrocība - skrāpējumu un bojājumu vietās krāsas tonis neatšķiras un līdz ar to bojājumi ir maz pamanāmi.
Kā savdabīgu toņu spēli iespējams izmantot alumīnija detaļas dažādos gaišos un tumšākos toņos, arī pēdējā laikā aktuālajos bronzas toņos, taču jāņem vērā, ka šo tonētā alumīnija elementu iespējamās bojājumu vietas būs vairāk pamanāmas.

Īpašā FSB apstrāde - strūklots, anodēts alumīnijs - pieejams ne tikai tradicionālajās metālu krāsās (misiņa, bronzas), bet arī dažādos bronzas patinas pakāpju toņos, aktuālajās fasāžu profilu toņos un melnā krāsā.

Iesakām izvērtēt alumīnija īpašību atbilstību, izvēloties rokturus durvīm ar augstu ikdienas noslogojumu, durvīm sabiedriskās ēkās, kā arī ēkās, kur paredzama ne īpaši saudzīga attieksme, atverot un aizverot durvis.


Anodētā alumīnija rokturu u.c. furnitūras krāsu toņi

F1 F2 F3 F4 F5 F12
sudraba tonis šampanieša tonis misiņa/zelta tonis bronzas tonis nerūsējošā tērauda tonis balts


FSB strūkloti anodētā alumīnija krāsu toņi

 
S3 S4 S5 / C33 S7 / C34 S8 / C35  
misiņa tonis bronzas tonis vidēji tumšas bronzas tonis tumšas bronzas tonis melns  



Alumīnijs + krāsa

Alumīnija rokturus u.c. furnitūras detaļas iespējams arī krāsot dažādās krāsās pēc RAL krāsu tabulas (ražošanas procesa ietekmē krāsas tonis var nedaudz atšķirties).

FSB alumīnija rokturu krāsošanas procesā vispirms tiek veikta materiāla anodiska oksidācija, pēc kuras seko elektrostatiska pulverpārklājuma uzsmidzināšana. Lakošanas process nesatur šķīdinātājus.Krāsas pārklājuma biezums ir apm. 80 µm.

Krāsotās virsmas noturība pārsvarā atbilst alumīnija eloksētās virsmas noturības līmenim. Taču jāņem vērā, ka krāsojumu var viegli sabojāt ar asiem un cietiem priekšmetiem (piemēram, gredzeniem, atslēgām, kastēm u.c.). Furnitūras funkcionalitāte tādējādi netiek ietekmēta, taču bojājuma vietā būs redzama alumīnija dabīgā virsma.

Populārākie krāsota alumīnija toņi

 
RAL9005 RAL9016 RAL7016 RAL8019 RAL9010  
melns koši balts antracīta pelēks pelēkbrūns balts